Kasutatavus veebimaailmas

Päev päevalt on muutumas kuumemaks kasutajakogemuse teema. Veebist leiab hulgaliselt nii häid kui halbu näiteid. Võtame täna sihikule mõlemad äärmused Eesti keskkonnas.

Üks kurikuulus veebilehekülg, mille kasutamist ma igal võimalusel väldin on.. pampararaaa.. meie rahvuslik eesti.ee! Küllap ei tulnud see teile üllatusena. Kes iganes selle autoriks on, ilmselt kasutajatestimisi küll ei teinud. Või kui tegi, siis jääb küsimus, et kelle peal?!
Esiteks läheb mul alati sealt vajaliku info leidmiseks ebaratsionaalselt palju aega. Mingi loogika seal justkui oleks, aga osad alamkategooriad on ikka väga osavalt ära peidetud. Lisaks on vaja eraldi teha “miljon” lisapäringut, et mingit konkreetset infot kätte saada. Kuidas peaks internetist veidi kaugem inimene (nt pensionär) vajaliku info intuitiivselt üles leidma? Lihtsam on võimalusel otse mõne teise teenusepakkuja leheküljelt alustada, kui “kõik ühest kohast” e-riigi lahendust kasutada.

901
Visuaal on küll osalt maitse asi, aga usun, et ka selles osas oleks saanud paremini.

Heaks näiteks võin omalt poolt tuua cv.ee. Külastan antud veebilehte igapäevaselt- tuleb end turul toimuvaga kursis hoida, kasutamine on lihtne ja mugav, isegi vanad karud, kellele uut tantsu enam selgeks ei õpeta, saavad hakkama. Õpetasin emale, kes muidu tehnikast kauge kaarega ümber käib, antud lehekülje kasutamise ära paari minutiga. Endalegi üllatuseks oli ta järgmine päev juba iseseisvalt saidil surfamas.
Selliste portaalide puhul on oluline intuitiivsus, et ka need, kes arvutiga suured sõbrad pole, saaksid vajalikud toimetused toimetatud ning töötute arv ikka päev-päevalt väiksemaks jääks.
Igati tõhus veebilehekülg, kus eksimine ja ekslemine on üsna keeruliseks tehtud. Lihtne ja loogiline disain, polegi palju vaja, et kasutajad õnnelikud oleks! Win!

cv_ee

 

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s