Eellased

Interneti algus

Mis oli enne internetti? Rohi oli rohelisem, päike kollasem, inimesed saledamad?
Kui nüüd päriselt ajas veidi tagasi minna, siis tihti nimetatakse interneti eelkäijana just ARPANET-i. Mis see oli? Lühendit lahti võttes saame: Arenenud Teaduslike Projektide Agentuuride Võrk. Tegemist oli USA kaitseministeeriumi poolt loodud esimese pakette vahetava stvutivõrguga, mis ühendas 4 ülikooli arvutivõrku.

Aga mis oli enne ARPANET-i? 1963. aastal avaldas arvutiteadlane J. Licklider memorandumi pealkirjaga: “MEMORANDUM FOR: Members and Affiliates of the Intergalactic Computer Network”. See on esimene tõend sellest, et teadlased liikusid samm sammult selle poole, et ülemaailmne arvutivõrk ja tänapäevane internet võiksid kunagi ilmavalgust näha.
Edasi loodi rida protokolle, et panna arvutid omavahel suhtlema.  1974. aastal loodi Transmission Control Program (TCP; hiljem nimetatud Transmission Control Protocol’iks), millest hiljem sündis tänaseni kasutusel olev TCP/IP protokoll.

Adobe Photoshop

Üks juba pea 30 aastat turu liidrina püsinud fototöötlusprogramm on Adobe Photoshop. Ilmselt on see nimi paljudele tuttav. Võtame korra sammu tagasi ja vaatame, kuidas programm alguse sai.
Photoshop sai alguse 1988. aastal tänu Thomas ja John Knollile, esmane väljalase tehti aastal 1990. Sellest ajast saadik on see olnud rastergraafikas fototöötluse standardiks. Esialgseks programmi kirjutamiskeeleks oli Pascal, praeguseks tehakse töö aga C++’iga.
2017. aastaks on Photoshop jõudnud pea iga vähegi fotode töötlemise või disainiga kokku puutuva inimese arvutisse ning arvestades fakti, et programm on saadaval ka 26-s erinevas keeles, siis on ettevõte teinud kõvat tööd, et turu põhiosa endale haarata ning positsiooni kindlustada.
Vaatamata populaarsusele on Photoshop saanud ka omajau kriitikat, eriti alates alalise litsentsi kuupõhise liikmelisuse vastu vahetamisest. Kuigi Adobe’i pilvepõhiseks minekut ei kiitnud paljude heaks, võttis suurem osa kasutajaist siiski uuenduse vastu ning Creative Cloud on jäänud kasutajaid teenima siiani.

 

 

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s